FacebookYouTube

Národní technické muzeum

adresa: Kostelní 42, Praha 7

bezbariérový přístup: Ano, Dopravní hala pouze částečně

web    Verze pro tisktisk    přidat mezi moje muzeamoje muzea

doprovodné akce: Dětský program

blízké stanice:

Muzejní, dočasná zastávka linka 7

Osobní programArchitektura, stavitelství a design

Muzeum architektury a stavitelství představuje nejvýznamnější architektonické počiny v českých zemích od druhé poloviny 19. století až po současnost.

Osobní programAstronomie

Expozice Astronomie je koncipovaná jako nekonečný prostor vesmíru plný zářících hvězd v podobě unikátních sbírkových předmětů.

Osobní programDoprava

Expozice historie dopravy v tzv. „dopravní hale“ poutá tradičně největší pozornost návštěvníků. Svět staré techniky zde promlouvá zvlášť působivě.

Osobní programFotografický ateliér

Ústřední část expozice tvoří skleněný ateliér – rekonstrukce dobového fotografického ateliéru
k portrétování za denního světla se skleněným stropem ve stylu počátku 20. století.

Osobní programTiskařství

Tiskařství, spojené s výrobou knih, časopisů, novin a tiskovin, má v českém prostředí mimořádné místo. Knižní kultura a tisk byly úzce propojeny s formováním novodobého národního vědomí.

Osobní programTechnika v domácnosti

Expozice Technika v domácnosti je první expozicí tohoto druhu v dějinách Národního technického muzea a jednou z mála takto zaměřených expozic ve střední Evropě.

Osobní programChemie kolem nás

Hlavním námětem expozice Chemie kolem nás je příběh setkávání člověka a chemie během dne.

Osobní programMěření času

Expozice Měření času dokumentuje vývoj časoměrných přístrojů v celém historickém i typologickém spektru.

Osobní programInterkamera

Expozice zobrazuje expanzi fotografie do nových oblastí: rekonstrukce prostorového vjemu, zachycení barevného obrazu a zachycení pohybu.

Osobní program Televizní studio

Expozice vznikla ve spolupráci s Českou televizí, její součástí je funkční televizní technika a vybavení, které sloužily do roku 2011 ve zpravodajském středisku na Kavčích horách.

Osobní programTechnika hrou s výstavou Top secret

Výstavní prostor sálu s názvem Technika hrou ožil putovní výstavou Top secret z produkce science centra Techmania.

Osobní programŽivot kostelů Broumovska

Výstava fotografií Jana Záliše v Malé galerii expozice Architektury, stavitelství a designu o nadčasové kráse i současné podobě deseti barokních kostelů na Broumovsku.

Osobní programHudba ve spirále

Výstava Hudba ve spirále přibližuje vývoj gramofonové techniky v českých zemích v letech 1890 až 2014. Kromě gramodesek představuje i nahrávací a reprodukční stroje

Osobní programNaše moře… Rakousko-uherské válečné námořnictvo

Výstava z cyklu Velká válka připomíná na bohatém fotografickém materiálu a modelech lodí každodenní život českých námořníků u „K. u. K. Kriegsmarine".

Osobní programDůlní svítidla

Předvádění funkčních důlních lamp (lojové, olejové, benzínky, karbidové, elektrické). Akce souvisí s expozicí Hornictví, která je během PMN uzavřena.Venkovní část areálu NTM.

kategorie: Dětský program

Osobní programTavba železné rudy v replice slovanské pece

Ukázka raně středověké technologie přímé výroby železa v replice slovanské hliněné pece. Akce souvisí s expozicí Hutnictví, která je během PMN uzavřena.Venkovní část areálu NTM.

Osobní programHudba ve spirále

Provoz nejstaršího gramofonu Berliner typ D, Jukeboxu Festival stereo-magic ze 70. let 20. století, poslech hudby z fonografického válečků z dílny Thomase Alvy Edisona. Předvedení flašinetu. Program tematicky souvisí s výstavou Hudba ve spirále.

kategorie: Dětský program

Osobní programUkázky knihtisku na ručních lisech

Hotové tisky si mohou návštěvníci odnést.

Osobní programHistorický fotoateliér

Fotografování v historickém fotoateliéru. Návštěvníky vyfotíme nebo se mohou vyfotografovat vlastním aparátem. Fotografie se budou na místě tisknout.

Osobní programVozidla ze sbírek NTM

Prezentace vybraných vozidel ze sbírek NTM, např. motocykly Čechie a Poustka.

Osobní programDemonstrace motoru

Demonstrace stabilního benzinového motoru LORENZ nebo malého teplovzdušného motoru s elektrickým ohřevem.

kategorie: Dětský program

Osobní programKubistické formy v architektuře

Prezentace s vysvětlením tvarové spojitosti krystalů a kubistických forem v architektuře.

kategorie: Dětský program

Osobní programVěda a technika na ČVUT má smysl

Návštěvníci si mohou vyzkoušet, že věda a technika může být i zábavná, a to na interaktivních modelech z různých pracovišť ČVUT.

organizátor: Národní technické muzeum ve spolupráci s ČVUT

Osobní programDalekohledy

Představení stěžejní pomůcky astronomů – dalekohledů a pozorování cílů.

kategorie: Dětský program

Osobní programPrvní sbírkový předmět Národního technického muzea a výroba cukru u nás

Slečna Kostka Cukrová a dobrý duch Cukrovít představí návštěvníkům model cukrovaru, vývoj výroby cukru a příběh první cukrové kostky.

organizátor: Národní technické muzeum a Dobrovická muzea

kategorie: Dětský program

Osobní programPosouzení starých fotografických a filmových přístrojů a pomůcek

Vezměte s sebou do muzea svůj starý fotoaparát nebo kameru, řekneme vám, o jaký přístroj se jedná, kdy a kde byl vyroben a jakou může mít dnes hodnotu.