Příští 15. ročník Pražské muzejní noci se uskuteční 9. června 2018 od 19 hodin.

MUZEA A GALERIE 2017

Hrdličkovo muzeum člověka

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy

adresa: Viničná 7, Praha 2

bezbariérový přístup: ano

doprovodné akce: Přednáška

Štěpánská, v zast. autobusu l. 510 9

přidat do Osobního programuHrdličkovo muzeum člověka

Univerzitní muzeum je místem paměti s osobitým charakterem. Důležitá je jeho historická tradice a kontinuita. Stálá expozice představuje témata evoluce člověka, vývoje jedince, patologie a smrti.

přidat do Osobního programuNové přírůstky

Dočasná výstava Heleny Lukášové s názvem Nové přírůstky představuje moderní umělecká díla v kontextu stálé expozice Hrdličkova muzea a otvírá tak zajímavý dialog mezi vědou a uměním.

přidat do Osobního programuJá nepocházím z opice! (Mgr. Lenka Příplatová, PřF UK), od 18:00 do 19:00, posluchárna fotochemie B3

Kde jsou všechny ty přechodné články? Jak mohly náhodou vzniknout složité organismy? Pojďme společně rozebrat možné slabiny (anebo silné stránky?) evoluční biologie. Prostor zbude i pro vaše dotazy.

kategorie: Přírodověda | Věda

přidat do Osobního programuNávrat do budoucnosti člověka po cestách vědy a filosofie (přednáškový blok), Viničná 7, posluchárna fotochemie B3

Přednáškový blok proběhne od 18:00 do 1:00, přednášet budou zástupci Pokusných Králíků, spolku na podporu vědy Andrias z.s. a strategie AV21 (Současná etika, Svobodná vůle).

kategorie: Přírodověda | Věda

přidat do Osobního programuOd kanibalismu k Červené královně aneb Vznik a vývoj pohlavního rozmnožování (Mgr. Jan Toman, PřF UK), posluchárna fotochemie B3

Sex představuje pro biology velkou neznámou. Nejen, že není jasné, kdy, proč a jak se tento proces vyvinul, ale navíc přináší v porovnání s nepohlavním rozmnožováním nápadně velké množství problémů.

kategorie: Přírodověda | Věda

přidat do Osobního programuCesta do hlbín (ne)filozofovej duše (Mgr. Michaela Košová, PřF UK), posluchárna fotochemie B3

Pojem duše je vo filozofii poprednou tému. Poznatky neurovedy na jednej strane a myšlienkové systémy nám menej i viac vzdialených kultúr na strane druhej, nám budú počas cesty nápomocné.

kategorie: Věda

přidat do Osobního programuSvoboda a odpovědnost (PhDr. David Černý, Ph.D., Ústav státu a práva AV), posluchárna fotochemie B3

Představíme si důležitý argument prokazující neslučitelnost svobody vůle a odpovědnosti a popíšeme, jak by mohla vypadat rekonstrukce klíčových pojmů našeho života, především morální odpovědnosti.

kategorie: Věda

přidat do Osobního programuDesigner babies: Výzvy pro eugeniku v demokratické společnosti (Tomáš Hříbek, Ph.D., Filosofický ústav AV), posluchárna fotochemie

Některé genetické modifikace by byly zjevně prospěšné a měly by být povinné. Spíše než hrozbu představují biotechnologie radikální vylepšení, které slibují, šanci pro upevnění demokracie.

kategorie: Přírodověda | Věda

přidat do Osobního programuZabijácká nová auta: morální problémy autonomních vozidel (Mgr. Robin Kopecký, PřF UK), posluchárna fotochemie B3

Chcete nechat přejet kolemjdoucí nebo obětovat posádku? Jakým problémům čelí tvůrci softwaru z hlediska etiky robotiky. V přednášce srovnáme morální intuice rodičů a jejich dětí ze 4 Českých měst.

kategorie: Přírodověda | Věda

přidat do Osobního programuPorozumíme mimozemšťanům? (Mgr. Tomáš Petrásek, Ph.D., Fyziologický ústav AV), posluchárna fotochemie B3

Ať už kontakt s mimozemšťany vnímáme jako šanci kulturního obohacení, anebo smrtelnou hrozbu, tak měli bychom vůbec šanci porozumět tvorům, s nimiž by nás nepojil sdílený jazyk, kultura ani biologie?

kategorie: Přírodověda | Věda

kontaktní osoba: Mgr. Martina Galetová, Ph.D.

e-mail: martina.galetova@natur.cuni.cz