Příští 15. ročník Pražské muzejní noci se uskuteční 9. června 2018 od 19 hodin.

MUZEA A GALERIE 2017

Národní technické muzeum

adresa: Kostelní 42, Praha 7

bezbariérový přístup: Ano, Dopravní hala pouze částečně

doprovodné akce: Dětský program | Výtvarná dílna | Koncert | Workshop | Jiné

Muzejní, dočasná zastávka 7

přidat do Osobního programuArchitektura, stavitelství a design

Expozice dokumentuje důležité architektonické počiny v českých zemích v období posledních 150 let na původních i nových modelech, kopiích dobových plánů, skic a fotografií a řadou stavebních prvků.

přidat do Osobního programuAstronomie

Expozice seznamuje s historií astronomie a představuje unikátní předměty ze sbírek NTM. Vystaveno je na 220 přístrojů a pomůcek astronomů, geometrů, navigátorů a kartografů z 15.-21. století.

přidat do Osobního programuDoprava

Stěžejní expozice podává přehled o historii automobilů, motocyklů, jízdních kol, letectví a lodní dopravy a v kratším záběru přibližuje dějiny železniční dopravy na území ČR.

přidat do Osobního programuFotografický ateliér

Pomocí dobových přístrojů, pomůcek a fotografií je představen vývoj fotografické techniky od prvních snah o zachycení obrazu v první polovině 19. století až po současnou digitální fotografii.

přidat do Osobního programuChemie kolem nás

Expozice zajímavým a pestrým způsobem dokládá, jak chemie ovlivnila lidskou společnost, ukazuje návštěvníkovi, že chemie a její výsledky, výrobky i dopady ho doprovází po celý den na každém kroku.

přidat do Osobního programuMěření času

Expozice zachycuje technický a technologický vývoj hodinářského řemesla a představuje časoměrné přístroje od nejstarších typů až po ty sestavené za využití aplikace kvantových fyzikálních jevů.

přidat do Osobního programuTechnika v domácnosti

Expozice vysvětluje vývoj mechanických, elektrických, plynových i jiných „pomocníků v domácnosti“, techniky usnadňující hygienu, úklid, praní a žehlení, šití a úpravu oděvů, přípravu pokrmů.

přidat do Osobního programuTelevizní studio

Prezentována je televizní technika a vybavení, které v letech 1997 až 2011 sloužily ve studiovém komplexu SK8 objektu zpravodajství na Kavčích horách pro každodenní vysílání.

přidat do Osobního programuTiskařství

Expozice evokující starou tiskárnu dokládá vývoj výroby tiskového písma, hlavních tiskařských technik a knihařství a připomíná české osobnosti, které významně přispěly k rozvoji tiskařství.

přidat do Osobního programuSvatopluk Král - hra (s) technikou

Výstava je věnována významné osobnosti českého průmyslového designu. Představuje tvorbu průkopníka moderního designu obráběcích strojů a autora kinetických hraček pro zdravé i hendikepované děti.

přidat do Osobního programuČeský kinematograf. Počátky filmového průmyslu 1896-1930

Rozsáhlá výstava návštěvníka vtáhne do období počátků filmu na konci 19. a v první třetině 20. století a přiblíží mu dobovou filmovou techniku i filmovou tvorbu.

přidat do Osobního programuČlověk v náhradách aneb technika slouží medicíně

Výstava představuje unikátní výsledky propojení jednotlivých oborů medicíny, vědy a techniky. Zaměřuje na protetiku a mapuje především současnost, historii i budoucnost protetické medicíny.

Odebrat z Osobního programuDemonstrace motoru

Demonstrace stabilního benzinového motoru LORENZ nebo malého teplovzdušného motoru s elektrickým ohřevem.

kategorie: Technika a Technologie

přidat do Osobního programuDalekohledy

Představení stěžejní pomůcky astronomů – dalekohledů a pozorování cílů.

kategorie: Technika a Technologie | Věda

přidat do Osobního programuZábavná věda z ČVUT

Návštěvníci všech věkových kategorií se mohou přesvědčit, že studium vědy a techniky na ČVUT může být nejenom zábavné, ale především prospěšné pro naši společnost.

organizátor: Národní technické muzeum ve spolupráci s ČVUT

typ: Dětský program | Workshop | Jiné

kategorie: Technika a Technologie | Přírodověda | Věda | Jiné

přidat do Osobního programuBibliobus Oskar z Městské knihovny v Praze

V pojízdné knihovně si můžete vypůjčit knihy pro děti i dospělé, zahrát si deskové hry, zasoutěžit si nebo si odpočinout.

organizátor: Národní technické muzeum ve spolupráci a Městskou knihovnou v Praze

typ: Dětský program | Výtvarná dílna | Jiné

kategorie: Literatura

přidat do Osobního programuVýroba cukru u nás

Historii i současnost výroby cukru představí v interaktivním koutku Dobrovická muzea.

organizátor: Národní technické muzeum a Dobrovická muzea

kategorie: Historie | Technika a Technologie

přidat do Osobního programuZvonohra

Návštěvníkům Pražské muzejní noci zahraje největší česká pojízdná zvonohra tvořená 57 zvony.

organizátor: Národní technické muzeum ve spolupráci s Petrem R. Manouškem

typ: Koncert

kategorie: Umění | Jiné

přidat do Osobního programuHistorická výroba zmrzliny

Ukázka výroby zmrzliny na historickém zařízení s ochutnávkou.

organizátor: Národní technické muzeum ve spolupráci s Crème de la Crème

kategorie: Historie | Technika a Technologie | Jídlo

přidat do Osobního programuHistorické dopravní prostředky

Za dopravní halou budou v provozu historické motocykly i drezína z filmu Ostře sledované vlaky.

typ: Dětský program | Workshop

kategorie: Technika a Technologie | Architektura | Jiné

přidat do Osobního programuPrezentace Centra stavitelského dědictví Plasy NTM

Prezentace nové Expozice stavitelství NTM v Plasích a zdejších aktivit pro návštěvníky.

typ: Dětský program | Workshop

kategorie: Technika a Technologie | Architektura | Jiné

Komentované prohlídky

přidat do Osobního programuKomentované prohlídky expozice Televizní studio

Seznamte se s funkční televizní technikou, která v letech 1997 až 2011 sloužila ve studiovém komplexu SK8 objektu zpravodajství na Kavčích horách.

kontaktní osoba: Mgr. Jana Dobisíková

e-mail: jana.dobisikova@ntm.cz