Příští 15. ročník Pražské muzejní noci se uskuteční 9. června 2018 od 19 hodin.

MUZEA A GALERIE 2017

Národní technické muzeum

adresa: Kostelní 42, Praha 7

bezbariérový přístup: Ano, Dopravní hala pouze částečně

doprovodné akce: Dětský program | Výtvarná dílna | Koncert | Workshop | Jiné

Muzejní, dočasná zastávka 7

přidat do Osobního programuArchitektura, stavitelství a design

Expozice dokumentuje důležité architektonické počiny v českých zemích v období posledních 150 let na původních i nových modelech, kopiích dobových plánů, skic a fotografií a řadou stavebních prvků.

přidat do Osobního programuAstronomie

Expozice seznamuje s historií astronomie a představuje unikátní předměty ze sbírek NTM. Vystaveno je na 220 přístrojů a pomůcek astronomů, geometrů, navigátorů a kartografů z 15.-21. století.

přidat do Osobního programuDoprava

Stěžejní expozice podává přehled o historii automobilů, motocyklů, jízdních kol, letectví a lodní dopravy a v kratším záběru přibližuje dějiny železniční dopravy na území ČR.

přidat do Osobního programuFotografický ateliér

Pomocí dobových přístrojů, pomůcek a fotografií je představen vývoj fotografické techniky od prvních snah o zachycení obrazu v první polovině 19. století až po současnou digitální fotografii.

přidat do Osobního programuChemie kolem nás

Expozice zajímavým a pestrým způsobem dokládá, jak chemie ovlivnila lidskou společnost, ukazuje návštěvníkovi, že chemie a její výsledky, výrobky i dopady ho doprovází po celý den na každém kroku.

přidat do Osobního programuMěření času

Expozice zachycuje technický a technologický vývoj hodinářského řemesla a představuje časoměrné přístroje od nejstarších typů až po ty sestavené za využití aplikace kvantových fyzikálních jevů.

přidat do Osobního programuTechnika v domácnosti

Expozice vysvětluje vývoj mechanických, elektrických, plynových i jiných „pomocníků v domácnosti“, techniky usnadňující hygienu, úklid, praní a žehlení, šití a úpravu oděvů, přípravu pokrmů.

přidat do Osobního programuTelevizní studio

Prezentována je televizní technika a vybavení, které v letech 1997 až 2011 sloužily ve studiovém komplexu SK8 objektu zpravodajství na Kavčích horách pro každodenní vysílání.

Odebrat z Osobního programuTiskařství

Expozice evokující starou tiskárnu dokládá vývoj výroby tiskového písma, hlavních tiskařských technik a knihařství a připomíná české osobnosti, které významně přispěly k rozvoji tiskařství.

přidat do Osobního programuSvatopluk Král - hra (s) technikou

Výstava je věnována významné osobnosti českého průmyslového designu. Představuje tvorbu průkopníka moderního designu obráběcích strojů a autora kinetických hraček pro zdravé i hendikepované děti.

přidat do Osobního programuČeský kinematograf. Počátky filmového průmyslu 1896-1930

Rozsáhlá výstava návštěvníka vtáhne do období počátků filmu na konci 19. a v první třetině 20. století a přiblíží mu dobovou filmovou techniku i filmovou tvorbu.

přidat do Osobního programuČlověk v náhradách aneb technika slouží medicíně

Výstava představuje unikátní výsledky propojení jednotlivých oborů medicíny, vědy a techniky. Zaměřuje na protetiku a mapuje především současnost, historii i budoucnost protetické medicíny.

přidat do Osobního programuDemonstrace motoru

Demonstrace stabilního benzinového motoru LORENZ nebo malého teplovzdušného motoru s elektrickým ohřevem.

kategorie: Technika a Technologie

přidat do Osobního programuDalekohledy

Představení stěžejní pomůcky astronomů – dalekohledů a pozorování cílů.

kategorie: Technika a Technologie | Věda

přidat do Osobního programuZábavná věda z ČVUT

Návštěvníci všech věkových kategorií se mohou přesvědčit, že studium vědy a techniky na ČVUT může být nejenom zábavné, ale především prospěšné pro naši společnost.

organizátor: Národní technické muzeum ve spolupráci s ČVUT

typ: Dětský program | Workshop | Jiné

kategorie: Technika a Technologie | Přírodověda | Věda | Jiné

přidat do Osobního programuBibliobus Oskar z Městské knihovny v Praze

V pojízdné knihovně si můžete vypůjčit knihy pro děti i dospělé, zahrát si deskové hry, zasoutěžit si nebo si odpočinout.

organizátor: Národní technické muzeum ve spolupráci a Městskou knihovnou v Praze

typ: Dětský program | Výtvarná dílna | Jiné

kategorie: Literatura

přidat do Osobního programuVýroba cukru u nás

Historii i současnost výroby cukru představí v interaktivním koutku Dobrovická muzea.

organizátor: Národní technické muzeum a Dobrovická muzea

kategorie: Historie | Technika a Technologie

přidat do Osobního programuZvonohra

Návštěvníkům Pražské muzejní noci zahraje největší česká pojízdná zvonohra tvořená 57 zvony.

organizátor: Národní technické muzeum ve spolupráci s Petrem R. Manouškem

typ: Koncert

kategorie: Umění | Jiné

přidat do Osobního programuHistorická výroba zmrzliny

Ukázka výroby zmrzliny na historickém zařízení s ochutnávkou.

organizátor: Národní technické muzeum ve spolupráci s Crème de la Crème

kategorie: Historie | Technika a Technologie | Jídlo

přidat do Osobního programuHistorické dopravní prostředky

Za dopravní halou budou v provozu historické motocykly i drezína z filmu Ostře sledované vlaky.

typ: Dětský program | Workshop

kategorie: Technika a Technologie | Architektura | Jiné

přidat do Osobního programuPrezentace Centra stavitelského dědictví Plasy NTM

Prezentace nové Expozice stavitelství NTM v Plasích a zdejších aktivit pro návštěvníky.

typ: Dětský program | Workshop

kategorie: Technika a Technologie | Architektura | Jiné

Komentované prohlídky

přidat do Osobního programuKomentované prohlídky expozice Televizní studio

Seznamte se s funkční televizní technikou, která v letech 1997 až 2011 sloužila ve studiovém komplexu SK8 objektu zpravodajství na Kavčích horách.

kontaktní osoba: Mgr. Jana Dobisíková

e-mail: jana.dobisikova@ntm.cz