MUZEA 2018

Plynárenské muzeum

Plynárenské muzeum (areál Pražské plynárenské)

adresa: U Plynárny 500, Praha 4

doprovodné akce: Dětský program | Komentovaná prohlídka | Přednáška | Jiné

dopravní spojení:

Dopravní spojení s využitím speciálních linek PMN a MHD
(upozornění: Cestování běžnými spoji MHD je zpoplatněno obvyklým způsobem): zastávka a trasa: I. P. Pavlova 3, 9, TRAM 11 – Plynárna Michle; Botanická zahrada 9, TRAM 14 – Plynárna Michle.

přidat do Osobního programuNárodní a technická část

Muzeum seznamuje návštěvníky s historií a vývojem českého a světového plynárenství od jeho počátků až po současnost, od těžby a výroby plynu až po jeho užití k nejrůznějším účelům.

přidat do Osobního programuModel plynárny Michle

Součástí Plynárenského muzea je unikátní zrekonstruovaný model technologické části plynárny Michle, který byl vystaven na výstavě Plyn, voda, zdravotní technika v roce 1937 v Praze.

přidat do Osobního programuPlanoucí pochodeň sochy Ladislava Šalouna

Oheň až 4 metry vysoký bude hořet před vchodem do areálu plynárny v Michli na bronzovém sousoší Ladislava Šalouna „Apotheosa plynárenství“.

přidat do Osobního programuRozsvěcení plynové lampy

V minulosti plynové lampy svítily na ulicích i v domácnostech. Také v současnosti v Praze svítí téměř 700 plynových lamp. Lampář pražských pouličních plynových lamp vás seznámí s historií a současností plynového osvětlení a budete si moci plynovou lampu rozžehnout a obdivovat krásu plynového světla.

typ: Dětský program | Komentovaná prohlídka | Přednáška

kategorie: Historie | Technika a Technologie

přidat do Osobního programuNetradiční výhled na pochodeň sochy Ladislava Šalouna z výšky 18 metrů

Poprvé v rámci doprovodného programu PMN se můžete nechat vyzdvihnout do výšky 18 metrů na montážní plošině Technologie hl. m. Prahy a kochat se netradičním výhledem nejen na planoucí pochodeň sochy Ladislava Šalouna.

typ: Dětský program | Jiné

kategorie: Technika a Technologie

přidat do Osobního programuOchutnávka čerstvě upražené kávy

Malé plynové pražičky kávy byly za první republiky v domácnostech poměrně běžné. Ochutnejte u nás „pravou brazilskou kávu“ ihned po jejím upražení na plynu a čerstvém namletí!

typ: Přednáška

přidat do Osobního programuŽehlení plynem

V Plynárenském muzeu můžete vidět české i zahraniční plynové žehličky a mandly. Přijďte se podívat a sami si vyzkoušet, jak se v minulosti žehlilo plynem!

typ: Dětský program | Přednáška

kategorie: Historie | Technika a Technologie | Jiné

přidat do Osobního programuSoutěž z historie pražského plynárenství

Soutěž určená dětem. Odpověz na několik otázek z historie plynárenství, poznej plynárenské předměty a získej malou odměnu.

typ: Dětský program

kategorie: Historie | Technika a Technologie | Jiné

přidat do Osobního programuKadeření vlasů plynovými historickými kadeřítky

V minulosti si dámy kadeřily vlasy pomocí na plynu ohřívaných nejrozmanitějších kadeřítek. Přijďte si kadeření vlasů historickými plynovými kadeřítky vyzkoušet.

typ: Dětský program | Přednáška

kontaktní osoba: Ing. Jan Žákovec - vedoucí muzea