MUZEA 2018

Národopisné muzeum

Národní muzeum

adresa: Kinského zahrada 98, Praha 5

doprovodné akce: Komentovaná prohlídka | Výtvarná dílna | Koncert | Taneční představení | Workshop

Švandovo divadlo, v zast. autobusu l. 176 5

přidat do Osobního programuČeská lidová kultura

Stálá etnografická expozice seznamuje s každodenním i svátečním životem českého, moravského a slezského venkova v 18., 19. a první polovině 20. století a představuje tradiční lidovou kulturu na území České republiky.

přidat do Osobního programuModrotisk tradiční a netradiční

Výstava věnovaná modrotisku, látce vyrobené ručně speciální tradiční technikou, a jejím různorodým podobám. V roce 2017 byla technologie výroby modrotisku státy střední Evropy nominována na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

přidat do Osobního programuVíchernice. Mizející parádnice Moravy

Výstava fotografií posledních žen v krojích jako běžném oděvu od Liby Taylor.

přidat do Osobního programuJak vzniká výstava?

V návaznosti na oslavy 200 let od založení Národního muzea budou v prostoru budovy umístěny panely seznamující s jeho činností.

přidat do Osobního programuVystoupení Folklorního souboru Bystrzyca

Hudební, taneční a pěvecké vystoupení Folklorního souboru Bystrzyca z Těšínského Slezska.

typ: Koncert | Taneční představení

kategorie: Umění

přidat do Osobního programuVýuka folklorních tanců

Tanečníci z folklorního souboru Bystrzyca z Těšínského Slezska vás naučí tradiční tanec.

typ: Workshop

kategorie: Umění

přidat do Osobního programuTradiční výtvarná dílna pro malé i velké

Výtvarná dílna pro děti i dospělé. Tvoření z papíru, textilu a jiných materiálů na lidové motivy.

typ: Výtvarná dílna

kategorie: Umění

přidat do Osobního programuMuzikanti před kavárnou

Muzikanti Folklorního souboru Bystrzyca zahrají a zazpívají tradiční písně z Těšínského Slezska v neformálním prostředí před muzejní kavárnou. Přijďte se zaposlouchat nebo si rovnou zazpívat s nimi.

typ: Koncert

kategorie: Umění

přidat do Osobního programuKomentovaná prohlídka výstavy Modrotisk tradiční a netradiční

Autorka výstavy Klára Binderová provede zájemce výstavou věnovanou modrotisku.

typ: Komentovaná prohlídka

kategorie: Kultura

přidat do Osobního programuKomentovaná prohlídka stálé etnografické expozice

Výstava seznamuje se všedním i svátečním životem venkova v 18.–1. pol. 20.stol. a představuje tradiční lidovou kulturu na území ČR. Výstavou vás provede odborný kurátor, vedoucí Národopisného muzea Jan Pohunek.

typ: Komentovaná prohlídka

kategorie: Kultura

přidat do Osobního programuKarel Jaromír Erben a Národní muzeum - drobná výstava a kvíz pro děti

V rámci oslav 200 let Národního muzea si připomeneme osobnost K. J. Erbena, který propojuje dějiny NM a národopis. Erben sbíral lidovou slovesnost, působil v Matici české a působil také jako tajemník v Národním muzeu. Děti dostanou malý pohádkový kvíz, po jehož vyplnění dostanou drobnou pozornost.

kategorie: Historie | Kultura | Literatura | Jiné

kontaktní osoba: Kristýna Hlavatá