MUZEA 2019

Plynárenské muzeum

Plynárenské muzeum (areál Pražské plynárenské)

adresa: U Plynárny 500, Praha 4

Dopravní spojení s využitím speciálních linek PMN a MHD (upozornění: Cestování běžnými spoji MHD je zpoplatněno obvyklým způsobem). Tram. 11, 14, 96 a bus 150, 188.

doprovodné akce: Dětský program | Přednáška | Workshop

přidat do Osobního programuNárodní a technická část

Muzeum seznamuje návštěvníky s historií a vývojem českého a světového plynárenství od jeho počátků až po současnost, od těžby a výroby plynu až po jeho užití k nejrůznějším účelům.

přidat do Osobního programuModel plynárny Michle

Součástí Plynárenského muzea je unikátní zrekonstruovaný model technologické části plynárny Michle, který byl vystaven na výstavě Plyn, voda, zdravotní technika v roce 1937 v Praze.

přidat do Osobního programuKadeření vlasů plynovými historickými kadeřítky

V minulosti si dámy kadeřily vlasy pomocí na plynu ohřívaných nejrozmanitějších kadeřítek. Přijďte si kadeření vlasů historickými plynovými kadeřítky vyzkoušet.

přidat do Osobního programuŽehlení plynem

V Plynárenském muzeu můžete vidět české i zahraniční plynové žehličky a mandly. Přijďte se podívat a sami si vyzkoušet, jak se v minulosti žehlilo plynem!

kategorie: Historie | Technika a Technologie | Móda

přidat do Osobního programuOchutnávka čerstvě upražené kávy

Malé plynové pražičky kávy byly za první republiky v domácnostech poměrně běžné. Ochutnejte „pravou brazilskou kávu“ ihned po jejím upražení na plynu a namletí.

typ: Přednáška

kategorie: Historie | Technika a Technologie

přidat do Osobního programuRozsvěcení plynové lampy

V minulosti plynové lampy svítily na ulicích i v domácnostech. I v současnosti v Praze svítí téměř 700 plynových lamp, na celé „Královské cestě“. Lampář pražských pouličních plynových lamp vás seznámí s historií a současností plynového osvětlení, budete si moci plynovou lampu rozžehnout a obdivovat krásu plynového světla.

přidat do Osobního programuPlanoucí pochodeň sochy Ladislava Šalouna

Oheň až 4 metry vysoký bude hořet před vchodem do areálu plynárny v Michli na bronzovém sousoší Ladislava Šalouna „Apotheosa plynárenství“.

typ: Přednáška

kategorie: Umění | Technika a Technologie

přidat do Osobního programuSoutěž z historie pražského plynárenství

Soutěž určená dětem. Odpověz na několik otázek z historie plynárenství, poznej plynárenské předměty a získej malou odměnu.

typ: Dětský program

přidat do Osobního programuPrezentace CNG vozidel

Před Plynárenským muzeem budou vystavena CNG vozidla z půjčovny Pražské plynárenské, poskytován odborný výklad o využití plynu v dopravě od jeho počátků po současnost.

typ: Přednáška | Workshop

kategorie: Technika a Technologie