MUZEA 2019

doprovodné akce: Dětský program | Přednáška | Workshop

Botanická zahrada, v pravidelné zastávce TRAM 942

Štěpánská, v zast. autobusu l. 904 9

přidat do Osobního programuHrdličkovo muzeum člověka

Univerzitní muzeum je místem paměti s osobitým charakterem. Důležitá je jeho historická tradice a kontinuita. Stálá expozice představuje témata evoluce člověka, vývoje jedince, patologie a smrti.

přidat do Osobního programuNatalie Perkof - Je to o člověku

Pátá výstava z cyklu site-specifických výstav s názvem Je to o člověku. Autorkou je umělkyně Natalie Perkof.

přidat do Osobního programuPrvní pomoc - projekt "Pomozte zachránit život" (přízemí vlevo)

V rámci stanoviště si zájemci mohou vyzkoušet resuscitaci, jak řešit stavy bezvědomí a kontrolovat dýchání a mnoho dalšího. Odborní lektoři rovněž rádi zodpoví jakékoliv dotazy, které návštěvníci budou mít.

organizátor: /www.prvnipomocprfuk.eu/

typ: Dětský program | Workshop

kategorie: Přírodověda

přidat do Osobního programuZpátky do budoucnosti 3 – cyklus přednášek v učebně Fotochemie (přízemí vlevo)

Pásmo přednášek nabízí futuristická témata jako astrobiologie – živočichové v extrémních podmínkách i ve vesmíru, budoucí filosofie ve třetím tisíciletí a pojednání o mýtech o ateismu a náboženství.

organizátor: PokusniKralici.cz, Andrias z. s., Centrum Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice

kategorie: Technika a Technologie | Přírodověda | Věda

přidat do Osobního programuMgr. Jan Toman: Extremofilové známí i neznámí (učebna Fotochemie, přízemí vlevo)

Podledovcová jezera, nitra horkých vývěrů, kyselinové koupele i vysoké dávky záření. Všechny tyto extrémy dokáží pozemské organismy vydržet. Čím se ale milovníci extrémů vyznačují? A neskrývají náhodou i celé dosud neobjevené hluboké evoluční linie?

kategorie: Přírodověda

přidat do Osobního programuMgr. Lenka Příplatová: Ryba na orbitě (učebna Fotochemie, přízemí vlevo)

Všichni známe Lajku, prvního psa na orbitě. Zvířat se do vesmíru dostalo ale víc, první lidstvem vyslané organismy překročily hranice vesmírného prostoru v roce 1947. Víte, že mezi nedobrovolnými kosmonauty byly i ryby nebo nepříliš nadšená kočka?

kategorie: Přírodověda

přidat do Osobního programuMgr. Michaela Košová: Nová filozofia tretieho tisíciročia – Experimentálna filozofia (učebna Fotochemie, přízemí vlevo)

Predstavíme odbor filozofie využívajúci výskumné metódy na mapovanie, jak rôzne filozofické problémy vnímajú laici z verejnosti. Prostredníctvom predstavenia konkrétnych štúdií si ukážeme, akým spôsobom prístup otvára pevne uzamknutú myseľ filozofov.

kategorie: Přírodověda

přidat do Osobního programuMgr. Robin Kopecký: 50 odstínů mýtů o ateismu a náboženství (učebna Fotochemie, přízemí vlevo)

Představíme výzkum Laboratoře evoluční biologie prof. Flegra zabývající se tím, jak nadpřirozená přesvědčení nebo jejich absence ovlivňují lidský život. Pokusíme se vyvrátit často tradované mýty ohledně původu těchto přesvědčení a vlivů na náš život.

kategorie: Přírodověda | Věda

kontaktní osoba: Martina Galetová