MUZEA 2019

bezbariérový přístup: Ano, Dopravní hala pouze částečně

doprovodné akce: Dětský program | Komentovaná prohlídka | Workshop | Jiné

Muzejní, dočasná zastávka 2

přidat do Osobního programuArchitektura, stavitelsví a design

Expozice dokumentuje důležité architektonické počiny v českých zemích v období posledních 150 let na původních i nových modelech, kopiích dobových plánů, skic a fotografií a řadou stavebních prvků.

přidat do Osobního programuAstronomie

Expozice seznamuje s historií astronomie a představuje unikátní předměty ze sbírek NTM. Vystaveno je na 220 přístrojů a pomůcek astronomů, geometrů, navigátorů a kartografů z 15.-21. století.

přidat do Osobního programuDoprava

Stěžejní expozice podává přehled o historii automobilů, motocyklů, jízdních kol, letectví a lodní dopravy a v kratším záběru přibližuje dějiny železniční dopravy na území ČR.

přidat do Osobního programuFotografický ateliér

Pomocí dobových přístrojů, pomůcek a fotografií je představen vývoj fotografické techniky od prvních snah o zachycení obrazu v první polovině 19. století až po současnou digitální fotografii.

přidat do Osobního programuChemie kolem nás

Expozice zajímavým a pestrým způsobem dokládá, jak chemie ovlivnila lidskou společnost, ukazuje návštěvníkovi, že chemie a její výsledky, výrobky i dopady ho doprovází po celý den na každém kroku.

přidat do Osobního programuMěření času

Expozice zachycuje technický a technologický vývoj hodinářského řemesla a představuje časoměrné přístroje od nejstarších typů až po ty sestavené za využití aplikace kvantových fyzikálních jevů.

přidat do Osobního programuTechnika v domácnosti

Expozice vysvětluje vývoj mechanických, elektrických, plynových i jiných „pomocníků v domácnosti“, techniky usnadňující hygienu, úklid, praní a žehlení, šití a úpravu oděvů, přípravu pokrmů.

přidat do Osobního programuTelevizní studio

Prezentována je televizní technika a vybavení, které v letech 1997 až 2011 sloužily ve studiovém komplexu SK8 objektu zpravodajství na Kavčích horách pro každodenní vysílání.

přidat do Osobního programuTiskařství

Expozice evokující starou tiskárnu dokládá vývoj výroby tiskového písma, hlavních tiskařských technik a knihařství a připomíná české osobnosti, které významně přispěly k rozvoji tiskařství.

přidat do Osobního programuMade in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět

Výstava ke 100. výročí vzniku republiky na 130 exponátech představuje technický a průmyslový vývoj Československa po celou dobu jeho existence od r. 1918 do r. 1992.

přidat do Osobního programuPražské vzorkové veletrhy

Výstava je prezentací současných, ale tradičních domácích výrobců, a navazuje na výstavu Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět.

přidat do Osobního programuStoletí se značkou Aero

Výstava představuje bohatou historii společnosti Aero, která vznikla před 100 lety a stala se nedílnou součástí celého českého leteckého odvětví.

přidat do Osobního programu47. ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2018

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice byla založena v roce 1967 k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice. Letos je část výstavy k vidění v NTM.

přidat do Osobního programuKamil Hilbert, architekt, 1869-1933

Výstava je věnovaná architektu Kamilu Hilbertovi při příležitosti 150. výročí jeho narození a 120. výročí od jmenování architektem dostavby katedrály sv. Víta.

přidat do Osobního programuFenomén Favorit

Výstava mapuje fenomén jízdních kol značky Favorit, které byly vyráběny od 50. do 90. let 20. století v Rokycanech. Vystaveno je 60 kol.

přidat do Osobního programuČVUT jinde než na akademické půdě

České vysoké učení technické v Praze bude v NTM opět prezentovat "Zábavnou vědu z ČVUT". Návštěvníci se seznámí s technickými novinkami, projekty a zajímavostmi z celého ČVUT.

organizátor: NTM ve spolupráci s ČVUT

kategorie: Technika a Technologie | Věda

přidat do Osobního programuKomentovaná prohlídka expozice Televizní studio

Seznamte se s funkční televizní technikou, která v letech 1997 až 2011 sloužila ve studiovém komplexu SK8 objektu zpravodajství na Kavčích horách.

typ: Komentovaná prohlídka

kategorie: Technika a Technologie

přidat do Osobního programuVýroba cukru u nás

Historii i současnost výroby cukru představí u modelu cukrovaru ze sbírek NTM Dobrovická muzea.

organizátor: NTM a Dobrovická muzea

kategorie: Historie | Technika a Technologie

přidat do Osobního programuSbírka zdravotnické techniky

Seznámení s nově budovanou sbírkou Národního technického muzea.

kategorie: Historie | Technika a Technologie | Věda

přidat do Osobního programuDemonstrace motoru

Demonstrace stabilního benzinového motoru LORENZ nebo malého teplovzdušného motoru s elektrickým ohřevem.

typ: Dětský program | Jiné

kategorie: Technika a Technologie

přidat do Osobního programuEfektní jednoduché fyzikálně-chemické pokusy

Jednoduchým způsobem ukážeme, že zdánlivě nepochopitelné jevy lze snadno vysvětlit

typ: Dětský program | Workshop

kategorie: Věda

přidat do Osobního programuTechnika v NTM ožívá

Jak byly poháněny v historii dopravní prostředky? Ukázky dopravní techniky v akci ve venkovním areálu NTM.

kategorie: Historie | Technika a Technologie

přidat do Osobního programuPražské vzorkové veletrhy

Prezentace současných, ale tradičních firem, které mají své zastoupení ve stejnojmenné výstavě.

organizátor: NTM a jednotlivé společnosti

kontaktní osoba: Adam Dušek