Výstava Group Therapy, představující přibližně 80 děl 46 autorů a autorek, je dialogem, setkáním, výměnou uměleckých myšlenek a konceptů a konfrontací uměleckých děl ze dvou různých sbírek.
Jak být umělcem, když ve vaší zemi došlo k brutální invazi? Jaká je role umělce? Jak může pomoci? Pro ukrajinskou umělkyni Zhannu Kadyrovu je jediným východiskem z této situace mluvit skrze objekty a materiály o životě, kultuře a válce na dnešní Ukrajině. Poslední vstup do výstavy: 22:45.
Adolf Born: Obrazy, kresby, grafika Miroslav Oliva: Plastiky
Chodovská tvrz
Adolf Born byl významný český ilustrátor, grafik a malíř. Na Chodovské tvrzi budou vystaveny nejenom jeho grafické listy, ale i kresby a akvarely. Obrovskou vzácností bude jeho olej na dřevěné desce.
V rámci Pražské muzejní noci otevírají své dveře i galerie MeetFactory a v rámci komentovaných prohlídek představí aktuální výstavy Hranice nejednoznačnosti (Galerie MeetFactory) a Světlo pouhé jedné lampy dua Alex Selmeci & Tomáš Kocka Jusko (Galerie Kostka).
Záhadný samotář. Geniální podivín. Vizionář diktatur 20. století. To je vžitý obraz Franze Kafky, nikoliv reálného člověka, ale pouze jeho mýtu. Ze spisovatele se sice stala slavná literární superstar, ale vzdálená skutečnému člověku. Dokumentární film Pavla Šimáka, zčásti natáčený v Muzeu literatury, je pokusem smazat tento dluh, který vůči Kafkovi máme.
Navštivte interaktivní expozici Za měnou představující současné role centrální banky, expozici Lidé a peníze v prostorách původního trezoru, zaměřující se na historii peněz a centrálního bankovnictví i naše krátkodobé výstavy, a to vše v netradiční noční atmosféře.
Poznejte svět bankovek nevšedně - prostřednictvím vlastní tvorby. Na tvořivém workshopu si budete moct nejen navrhnout vlastní platidlo, ale dozvíte se i zajímavosti ze světa bankovek a procvičíte si znalost ochranných prvků.
Během Pražské muzejní noci máte jedinečnou příležitost nahlédnout i do protiatomového krytu z 50. let minulého století, který se nachází pod budovou Národního zemědělského muzea v Praze.
Kreativní dílna na téma Mozaikové dědictví Plovdivu a Bulharska
Galerie Bulharského kulturního institutu
Návštěvníci budou mít možnost vyzkoušet si výrobu mozaiky – tradiční bulharské folklorní motivy a kopie detailů z mozaik, které byly odhaleny v Malé ranně křesťanské bazilice a Biskupské bazilice Filipopole (dnešní Plovdiv). Menší účastníci si vyrobí malou mozaiku, kterou si budou moct odnést. Pro dospělé jsme přichystali možnost zapojit se do výroby velkého mozaikového panelu, které doplní právě probíhající výstavu Bulharsko a mozaiky.
Během Pražské muzejní noci nebudou chybět ani oblíbené sladké workshopy v gastrostudiu. Děti si pod vedením lektorky Pavlíny Matysové (Zdravě s PaPájou) vyrobí jahodovou zmrzlinu s vaflí.
Výstava při příležitosti nedožitých 90. narozenin malíře Jiřího Boudy připomíná jeho rozsáhlou tvorbu s tématy techniky a hromadné dopravy, zejména železniční. Vlaky se staly hlavním námětem jeho obrazů, ilustrací, grafik a exlibris.
První výstava nové sezóny v galerii Entrance představí výběr děl z dlouholeté a koncentrované tvorby paní Evy Brodské. Ústředním dílem je trojice gobelínů věnovaná fenoménu světla, pro než jsme architektonicky upravili část výstavních prostor. K vidění budou také tapiserie s motivy moře a přilehlé krajiny, které je pro autorku dlouhodobým zdrojem inspirace. Instalaci doplní ukázka akvarelů, grafik a fotografií z míst, která se v abstrahované podobě objevují ve velkoformátových tkaných obrazech, díky nimž se Brodská etablovala na poli současného výtvarného umění.
V ateliéru muzea si návštěvníci vytvoří vlastní pohlednici jednoduchou grafickou technikou – tiskem z výšky. V muzejní prodejně si pak mohou zakoupit poštovní známky a originálním pozdravem z muzejní noci potěšit své blízké či přátele.
Kromě prohlídky stálé expozice Muzea Karla Zemana, za speciální cenu 100 Kč na osobu, bude pro návštěvníky v místnosti Filmohraní připraveno promítání digitálně restaurovaných filmů Karla Zemana – Cesta do pravěku, Ukradená vzducholoď a Baron Prášil. Malé návštěvníky jistě potěší výtvarné dílničky.
Výstava představuje historii Nového Města i nejstarší pražská panoramata, která zachycují podobu Prahy z vyvýšených míst ohraničujících celou pražskou kotlinu. Výstavu tvoří kopie historických rytin z archivu Muzea Prahy. Z ochozu věže se naskytuje překrásný výhled na noční Prahu.
Exposures je první velkou retrospektivou věnovanou životu pražské rodačky, fotografky a spisovatelky Lucie Moholy (1894–1989). Výstava pokrývá celou její tvůrčí dráhu od 10. do 70. let 20. století a představí více než 600 fotografií, mikrofilmů, dopisů, článků, knih, zvukových záznamů a dalších materiálů, z nichž mnohé nebyly dosud k vidění. Poprvé také uvidíte její známější fotografie v Německu a Británii v dialogu s výsledky její práce na pozici informační vědkyně v Turecku a jejího působení na curyšské umělecké scéně, kde byla v 60. a 70. letech jednou z ústředních postav. Prostřednictvím fotografií a instalací současného českého umělce Jana Tichého se výstava zároveň věnuje i některým absencím v díle Lucie Moholy.
První české muzeum, zaměřené na iluzivní umění a trick-art
Muzeum Iluzivního Umění
Vítejte v Illusion Art Museum Prague, kde se potkává umění s fenoménem iluze! Naše muzeum v centru Prahy je domovem pro nejúžasnější díla iluzivní tvorby a trick-artu. Přijďte se podívat na svět, kde realita a fikce splývají a každý exponát skrývá tajemství. A hlavně přijďte zjistit, že s uměním může být zábava.
V rámci Pražské muzejní noci proběhne Artist Talk s oběma umělci aktuální výstavy Okamžiky krajiny, Marošem Belákem a Janem Kováříkem, a to ve 20 hodin a ve 22 hodin. Artist Talk povede kurátorka výstavy Bára Alex Kašparová.
Technické a dokumentační muzeum pražské energetiky
Muzeum pražské energetiky
Technické a dokumentační muzeum pražské energetiky mapuje bohatou historii výroby, rozvodu a distribuce elektřiny od počátku 20. století až po současnost.
Co všechno se skrývá v muzeu, v jeho depozitářích a jak to všechno funguje? Tématem výstavního projektu s názvem Ukryto v muzeu – výstava V2023011 je muzeum a muzejní sbírka sama o sobě.
SVĚTOVA 1 je neziskový umělecký prostor a platforma zaměřující se na současnou, queer a sociální témata. Jde o holistickou entitu vedenou umělci*umělkyněmi, která prostřednictvím výstavy a veřejných programů reaguje na aktuální dění ve Světě. Není důležité jen to, co prezentujeme, ale také jak – usilujeme o to být uměleckým, vzdělávacím i výzkumným institutem. Náš cíl je naplno se vyjádřit, dosáhnout celkové udržitelnosti a přidat útočiště těm, kteří*které ho potřebují.
Výstava bourá klišé, že Franz Kafka byl „světem unavený člověk, kterého sžíraly bizarní fantazie“. Slavný spisovatel praktikoval k zakoušené existenciální úzkosti svobodný, hravý přístup a koneckonců byl sám poměrně aktivním sportovcem. Výstava v této perspektivě přistupuje ke Kafkovým deníkům i korespondenci, literárním textům mnohdy tematizujícím prvek hry a pohrávajícím si se čtenářem, k jejich tvůrčímu uchopení v různých hudebních a výtvarných žánrech, i ke svrchovaně „translačnímu“ umění – překladu.
One-Minute Film Museum je unikátní a fascinující multimediální výstava, která se uskuteční od 15. června do 15. září 2024. Výstava vznikla ve spolupráci s nejdéle probíhajícím mezinárodním festivalem minutového filmu Croatian One-Minute Film Festival. Tato jedinečná akce nabídne návštěvníkům příležitost shlédnout 35 špičkových děl, která byla oceněna během 32 let trvání festivalu.
Pod vedením lektorů se děti seznámí s principem hydroponického pěstování a samy si ho i vyzkouší. Hydroponicky vypěstovanou rostlinu si také odnesou domů.
Audiovizuální instalace představuje lidské tělo v nejrůznějších podobách a zdůrazňuje téma odlišnosti jako nositele pozitivních impulzů a změn ve společnosti, je oslavou nekonečných možností a mystéria lidského těla.
Planetárium Praha - Nahlédněte pod pokličku renovace kopule planetária
Planetárium Praha
Pražské planetárium se stane provozovatelem první LED kopule v Evropě a vůbec prvním zařízením své velikosti, které tuto technologii použije k projekci oblohy. Stane se tak nejmodernějším planetáriem na světě. V současné době se můžete podívat do kopule a zjistit, jak pokračuje její rekonstrukce.
Komentovaná prohlídka výstavy Svět bankovek Oldřicha Kulhánka aneb co se na výstavu nevešlo...
Návštěvnické centrum ČNB Praha
Výtvarník Oldřich Kulhánek je české veřejnosti znám především díky bankovkám, které má téměř každý z nás ve své peněžence. Jeho umělecká tvorba však byla mnohem širší. Poznejte ji na komentované přednášce, která Vám představí i ty aspekty jeho díla, jako například zaujetí krásou lidského těla, které se na naši výstavu již nevešly.
Za jasného počasí budeme pozorovat noční oblohu velkými dalekohledy. Za každého počasí nabídneme prohlídku přístrojového vybavení, stálé astronomické výstavy a projekci astronomických pořadů pro velké i malé diváky.
Za jasného počasí budeme pozorovat noční oblohu velkými dalekohledy. Za každého počasí nabídneme prohlídku přístrojového vybavení, stálé astronomické výstavy, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy, historické přístroje či muzeum meteoritů, kde je možno si na některé meteority sáhnout. Dále na vás čeká speciální výstava „Návrat krále“ věnovaná rekonstrukci hlavního dalekohledu König a projekce astronomických pořadů pro velké i malé diváky.
Když se francouzský malíř Pierre Bonnard setkal s Marthou de Méligny, netušil, že se tato samozvaná aristokratka stane inspirací a smyslem jeho života a díla…
V prostorách HYB4 GALERIE představí FAMU tvorbu svých absolventů. Jejich díla najdete ve 12ti výstavních místnostech. Výstava je zajímavá svou multimediální identitou a účastí zahraničních studentů v mezinárodních studijních programech.
Koncert, prohlídka expozic a bohatý doprovodný program
Muzeum Policie České republiky
Během Pražské muzejní noci, která bude zahájena koncertem Hudby Hradní stráže a Policie ČR, si návštěvníci mohou prohlédnout stálou expozici muzea včetně aktuálně probíhajících výstav. Připraven je i doprovodný program, na kterém se podílí: Krajské ředitelství policie hl. m. Prahy, Krajské ředitelství policie Středočeského kraje, Kriminalistický ústav Policie ČR, Národní protidrogová centrála SKPV Policie ČR, Zdravotnické zařízení MV ČR Praha, Celní úřad pro hlavní město Prahu, OO VB Strnadice a další.Program je vhodný pro děti, budou představeny činnosti některých policejních složek, v prostoru parku budou vystavena historická i současná vozidla bezpečnostních složek.
„Pokladnice plynárenství“ v areálu Pražské plynárenské v Praze 4 - Michli bude otevřena pro všechny zájemce, poskytnut jim bude i odborný výklad. Návštěvníci se seznámí se s historií a vývojem plynárenství a použití plynu, uvidí originály i modely různých plynárenských a plynových zařízení, historické plynové spotřebiče, publikace, dobové fotografie a filmy. Přijďte se podívat a sami si vyzkoušet, jak se v minulosti plynem žehlilo a kadeřily vlasy pomocí želízek, ohřívaných na speciálních plynových ohřívadlech! K vidění bude 65 českých i zahraničních plynových žehliček. K zajímavostem a raritám muzea patří oválný plynovod z Karlova Mostu z roku 1878, novorokoková zámecká plynová kamna Villeroy & Boch ze 70. let 19.století, plynová promítačka filmů „Bavaria“ a plynový diaprojektor „Laterna Magica“ z konce 19.století, plynový tvarovač klobouků z Anglie, vaflovač z Německa, česká automatická pračka Moretta s plynovým ohřevem vody, secesní plynové interiérové lustry, plynový mandl, plynová lednička nebo řada historických plynových pražiček kávy. Pro děti máme připravenu vědomostní „plynárenskou“ soutěž. Po zodpovězení několika jednoduchých otázek získají malou odměnu. „Staropražský“ lampář, kterého můžete potkat v době adventu, jak rozsvěcuje plynové lampy na Karlově mostě, vám poskytne výklad z historie a současnosti plynových lamp – pouličních i interiérových. U vchodu do areálu Pražské plynárenské, kde se muzeum nachází, bude na sousoší, znázorňujícím výrobu plynu z uhlí, k obloze šlehat mohutný plamen. Socha se zapaluje pouze ve výjimečných příležitostech, kterou Pražská muzejní noc určitě je.
Pětipatrová galerie Musoleum v budově bývalé destilerie v areálu Lihovar Smíchov. V galerii návštěvníci najdou Černého celoživotní dílo, včetně ikonických děl, jakými jsou například mimina s čárovým kódem, kráčející trabant nebo červený klikující autobus.
V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě České republiky. Stálou expozici „Muzea městské hromadné dopravy v Praze“ otevřel v květnu 1993 Dopravní podnik hl. m. Prahy. Veřejnosti jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů - modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek, plánků.
Graze znamená lehký dotek, oděrka. Sada nástrojů Soft Graze uvrhává do bezčasové prostorové léčky, ze které sama tvoří únik. Svírající blízkostí vyvolává zranitelnost i touhu po moci.
… Každý z autorů pracuje s jiným měřítkem. Zdá se, že jejich díla existují v různých úrovních. Instalace je subtilní, díla zachovávají odstup a komunikují spolu spíše vnitřně, jako by v místnosti byli dva známí, každý dělá to své, ale jsou tam spolu. …